Rychlý návod na odhalení špatné vědy

teaser_spatna_veda

Běžný člověk se dnes dozvídá o nových vědeckých výzkumech nebo teoriích přednostně na internetu, přičemž se na nás valí zprávy z oblasti vědy téměř každý den. Ale jak odlišit vědu od pseudovědy a kvalitní výzkum od nekvalitního? Protože jen málokdo má čas intenzivně studovat a zjišťovat, zda jsou metody použité při výzkumu v souladu s uznávanými vědeckými postupy, přeložili jsme do češtiny a slovenštiny Rychlý návod na odhalení špatné vědy.

http://www.toggletime.net/wp-content/uploads/2013/08/science-lab.jpgVědecká metoda se řídí určitými pravidly. Předtím, než je nějaká hypotéza nebo tvrzení přijato vědeckou komunitou, musí projít náročným a relativně zdlouhavým procesem. K tomuto procesu patří mimo jiné publikování výzkumu ohledně daného tématu v relevantním vědeckém časopise, recenzování předmětné studie ostatními odborníky v dané oblasti (tzv. peer review) a realizace dalších stejných nebo podobných výzkumů jinými vědeckými týmy po celém světě které musí rovněž projít recenzemi atd. Takový proces trvá zpravidla roky.

Tento návod ve formátu jedné strany nabízí 12 stručných bodů, které je třeba si všímat, a na které je třeba myslet při čtení jakéhokoli výzkumu nebo vědecké zprávy. Abyste byli připraveni, když příště budete číst článek začínající na Američtí vědci zjistili

Děkujeme Andymu ze stránky Compound Interest za umožnění přeložení anglického originálu a pomoc při výrobě české a slovenské verze. Na jeho stránce najdete velké množství dalších zajímavých infografik na všechny možné témata z oblastí chemie, biologie, medicíny a běžného života.

A-Rough-Guide-To-Bad-Science---CZ

A-Rough-Guide-To-Bad-Science---SK